День пам’яті жертв фашизму – це День пам’яті десятків мільйонів людей, які загинули в результаті гігантського, нелюдського експерименту. Це мільйони солдатів, яких фашистські лідери зіштовхнули один з одним, але ще більше - мирних жителів, які гинули під бомбами, від хвороб і від голоду.
Немає такої країни, яка б виграла від правління нацистів, немає такої нації, яка б збагатилася матеріально або духовно в результаті їх володарювання. Найстрашніша ідеологія - та, яка робить людину винуватою від народження тільки за кров, яка тече в її жилах. Ідеологія нацизму принесла руйнування як тим, хто її вигодував, так і тим, хто їй протистояв. Півстоліття тому величезну нацистську машину вдалося зупинити і зруйнувати. Солдати різних національностей билися пліч-о-пліч і перемогли.
З 1962 року було прийнято вважати кожну другу неділю вересня Міжнародним днем пам’яті жертв фашизму. Цей день був визначений саме у вересні, тому що на цей місяць припадає дві пов’язані з Другою світовою війною дати - день її початку і її повного завершення. Це стало однією з причин встановлення дня жалоби на вересневу неділю.
Міжнародний день пам’яті в кожній країні, яка прийняла участь у Другій світовій війні, відзначається не тільки скасуванням розважальних заходів, урочистостей, що випадають на цю дату, але і відвідуванням пам’ятників, меморіалів, кладовищ (у багатьох країнах у цей день прийнято доглядати за безіменними, покинутими могилами). Започатковано також європейську символіку пам’яті полеглих у війні – Червоний мак, що водночас є і українським символом. Історично ця квітка є символом пам'яті жертв Першої світової війни, а згодом — жертв усіх військових та цивільних збройних конфліктів, починаючи з 1914 року. В українській традиції маки є символом пам'яті за полеглими у бою. Український інститут національної пам'яті (УІНП) закликає медіа та громадськість використовувати червоний мак як український символ традиційних відзначень перемоги над нацизмом та завершення Другої світової війни Європі. «Пропонуємо новий символ як виявив нашої поваги до тих, хто знищив нацизм. Це буде червоний мак - символ європейський та український. У наших піснях йдеться, що маки зацвітають там, де пролилася козацька кров», - говорить директор УІНП Володимир В'ятрович.
У 1945 році світ переміг фашизм, ключовими ознаками якого є: культ особистості, зневага до ліберальних цінностей, систематичне нехтування правами людини, однопартійна система, мілітаризм, культ війни та сили, тотальний контроль спецслужб, антисемітизм та ксенофобія, державна пропаганда в ЗМІ, зовнішня агресія. Ці ознаки об’єднують і Третій Рейх у минулому, і пануючий тепер у Росії режим. Одним із виявів зазначених ознак у випадку з путінською Росією є її агресія проти України. Українці протистоять цій агресії, але, як і у випадку з фашизмом у середині ХХ століття, протистояти потрібно, об’єднавши сили всього демократичного світу. Єдність перед обличчям ворога має стати усвідомленою необхідністю і є запорукою перемоги.
На жаль, сьогодні чимало ще тих, хто живе ідеєю вродженої зверхності. Об'єднатися, щоб протистояти екстремізму - гасло Дня пам'яті жертв фашизму. Мета відзначення цієї дати - протиставити ідеології фашизму ідеологію міжнаціональної єдності і дружби народів. Місце і роль України у цьому процесі надзвичайно важливі. Як зазначив генеральний секретар ООН Пан Гі Мун «Мир в Україні є ключем до миру в Європі».
Учні нашої школи залучилися до впорядкування пам’ятників та місць поховання загиблих у боях з нацистськими загарбниками. Найкращі учні нашої школи поклали квіти до пам’ятника загиблим у Великій Вітчизняній війні.
Класні керівники провели бесіди, круглі столи, науково-практичні конференції, уроки-пам’яті з метою висвітлення об’єктивної інформації про події, які відбувалися в Україні у 1939-1945 роках.
У шкільній бібліотеці було організовано книжкові експозицій, архівних матеріалів, мемуарної літератури, художніх творів, виставок фотографій і плакатів.
Вчитель історії, Письменний Ю.М. провів урок-мужності для учнів старшої ланки.
В нашій школі пройшла акція «Добрий ранок Ветеране!».
|